fbpx

BUJ

Neatradi atbildes uz saviem jautājumiem?

Biežāk uzdotie jautājumi

Allergomedica izmanto augstvērtīgākos risinājumus alerģiju diagnostikā, kas atzīti visā pasaulē un apvieno kvantitatīvas un kvalitatīvas metodes alerģiju noteikšanā, ļaujot veikt vispusīgu pacienta izvērtējumu.

1. Trīsdesmit sešu Lietuvā plaši izplatītu alergēnu testēšana (vērmele (Artemisia absinthium), rapsis, nātre, bērzs, pelējuma sēnīte (Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Penicillium), latekss, prusaki, timotiņš, vista, kazeīns, mieži, rīsi, āboli, raugs, apelsīni, mencas, liellopa gaļa, cūkgaļa, tomāti, garneles, piens, lazdu rieksti, sojas pupiņas, zemesrieksti, zirņi, olas, vistas spalvas, suņi, zirgi, kaķi, divu veidu mājas putekļu ērces. Ja pacientam iedzēlusi bite vai lapsene un iedzēluma vieta ievērojami piepampusi, mēs piedāvājam papildu testu bišu un lapseņu alerģijām.
2. Pirmā soļa pozitīvo alergēnu testēšana, izmantojot precīzāko metodi, kuru atzīst par zelta standartu, lai apstiprinātu alerģiju un veiktu organisma jutības kvantitatīvos mērījumus.
3. Pacienta jutības pret konstatētajiem alergēniem testēšana molekulārā līmenī, izmantojot metodi, kuru atzīst par zelta standartu. Izmantojot šo metodi, ārsts var sagatavot piemērotu plānu alerģijas kontrolei un novēršanai.
4. Pacienta anketas un saņemto rezultātu izvērtēšana, kuru veic alergologs-klīniskais imunologs.
5. Galveno komentāru sagatavošana, kā arī alergologa-klīniskā imunologa rekomendāciju sniegšana.

Pārbaude ieteicama, ja konstatēti turpinājumā norādītie faktori:

1. bieža parastā saaukstēšanās;
2. ilgstošs vai sezonāls rinīts;
3. aizlikts deguns;
4. šķavas;
5. niezošas acis, apsārtums, asarošana;
6. lēkmjveida klepus, lēkmjveida aizdusa;
7. sēkšana;
8. mutes gļotādas nieze un piepampums, ēdot noteiktus produktus;
9. ādas izsitumi;
10. iepriekšējas anafilaktiskas reakcijas;
11. aizdomas par alerģiju pret pārtiku, mājas putekļu ērcēm un dzīvniekiem.

Alerģiju diagnosticēšanas otrais solis

Otrā soļa laikā laboratorijas personāls veic tālāku izvērtēšanu saistībā ar pacienta alerģiju pret alergēniem, pret kuriem konstatēta jutība pirmā soļa laikā. Tiek veikts kvantitatīvs specifiska IgE koncentrācijas līmeņa izvērtējums pacienta asinīs. Šis solis ļauj veikt sākotnējās rekomendācijas, kā arī atbildēt uz jautājumu: “Vai man nopietni jāsatraucas par savu alerģiju?”

Alerģiju diagnosticēšanas trešais solis

Lai sagatavotu precīzas un visaptverošas rekomendācijas, tiek veikts testēšanas trešais solis. Šī soļa laikā pacienta alerģijas tiek analizētas molekulārā līmenī saskaņā ar alerģiju diagnostikas jaunāko metodi. Trešais solis atklāj alergēna sastāvdaļu, pret kuru pacientam ir alerģija.

Alerģiju diagnosticēšanas ceturtais solis

Alergologs-klīniskais imunologs analizē visaptverošos laboratorijas rezultātus un pacienta anketu, kura tika iesniegta pirms asins parauga nodošanas.

Alerģiju diagnosticēšanas piektais solis

Alergologs-klīniskais imunologs sagatavo atzinumu, kā arī rekomendācijas alerģijas kontrolei un novēršanai. Visaptveroša pacienta slimības analīze ļauj:
1. Noteikt alerģijas patieso cēloni.
2. Norādīt, kurus simptomus izraisa krusteniskā reakcija.
3. Izvērtēt imūnterapijas iespējas un priekšnoteikumus.
4. Identificēt, kuri alergēni nākotnē var apdraudēt dzīvību.

Parasto alerģiju asins testu laikā tavs asins serums tiek pārbaudīts saistībā ar izvēlētu skaitu alergēnu (20, 36, 60 utt.). Šāds tests ir tikai pirmais solis vispusīgā alerģijas testēšanā. Tas veido tikai pirmo soli Allergomedica programmā, jo tas neatbild uz daudziem svarīgiem jautājumiem:

1. Pret ko man patiesībā ir alerģija?
Alergēnus veido sastāvdaļas (alergēnu molekulas), kuru struktūra var būt savstarpēji līdzīga, tādējādi tiek pieredzēta krusteniskā reakcija. Tādējādi, ja pēc pirmā soļa veikšanas konstatēta alerģija pret bērzu un āboliem, jutība pret āboliem var būt saistīta ar jutību pret bērzu ziedputekšņiem. Lai noskaidrotu, kurš alergēns patiešām izraisa alerģiju, nepieciešams veikt molekulāru pārbaudi (2. un 3. solis Allergomedica programmā).
2. Vai noteiktā jutība apdraud dzīvību? Daži alergēni var izraisīt anafilaktisku šoku, kas bez nepieciešamās medicīniskās aprūpes var novest pie nāves iestāšanās. Tikai pēc molekulārā testa veikšanas, kā arī asins antiķermenīšu mērījumiem (2. un 3. solis Allergomedica programmā) kļūst iespējams noskaidrot, vai jutība pret alergēniem ir bīstama un cik bīstama tā var kļūt.
3. Kādas ir alerģijas ārstēšanas iespējas un priekšnoteikumi?
Pat ja parastā alerģiju testa rezultātus komentē alergologs-klīniskais imunologs, 1. un 2. solis var nesniegt skaidru informāciju. Jaunākie statistikas dati liecina, ka 45% imūnterapiju ir neefektīvas, jo terapija tiek veikta bez molekulārām pārbaudēm. Allergomedica programmā tiek veikta jutības pārbaude molekulārā līmenī (dziļākajā), turklāt alergologs-klīniskais imunologs to izvērtē saistībā ar pacienta anketu. Tādējādi, tikai vienu reizi nododot asins paraugu, tu saņemsi visaptverošus laboratorijas rezultātus, kā arī speciālista atzinumu un rekomendācijas.

Allergomedica programmā pārbaudām pacienta serumu pret 36 alergēniem, kas visbiežāk sastopami Lietuvā. Ja pacientam iedzēlusi bite vai lapsene un iedzēluma vieta ievērojami piepampusi, mēs piedāvājam papildu testu bišu un lapseņu alerģijām.

Respiratorie alergēni:
– Vērmele (Artemisia absinthium), rapsis, nātre, bērzs, pelējuma sēnīte (Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Penicillium), prusaki, timotiņš, vistas spalvas, suņi, zirgi, kaķi, divu veidu mājas putekļu ērces.

Pārtikas alergēni:

– Vistas, kazeīns, mieži, rudzi, āboli, raugs, apelsīni, menca, liellopa gaļa, cūkgaļa, tomāti, garneles, piens, lazdu rieksti, sojas pupiņas, zemesrieksti, zirņi, olas.

Citi alergēni:

– Latekss, bites, lapsenes.

Alerģisku reakciju var izraisīt gandrīz ikviena viela. Taču tikai dažas vielas uzskata par PATIESAJIEM alergēniem. Saskaņā ar Pasaules veselības organizāciju (PVO) Austrumeiropā un Skandināvijā ir tikai 12 patiesie alergēni:

1. 7 respiratorie alergēni: bērzs, timotiņš, vērmele (Artemisia absinthium), pelējums, suņi, kaķi, mājas putekļu ērces.

2. 5 pārtikas alergēni: piens, olas, zivis, soja un rieksti.
Visas pārējās vielas, kas plaši izraisa alerģijas simptomus, tā dara tā saukto krustenisko reakciju dēļ. Krusteniskā reakcija nozīmē to, ka patiesajam alergēnam, par kuru vajadzētu satraukties, un citām vielām ir noteiktas līdzības. Precīzāk izsakoties, šīs vielas veidojošās molekulas ir ļoti līdzīgas. Tādēļ, testējot alerģijas pret 60 alergēniem, starp kuriem ir bērzs, āboli, burkāni, kartupeļi, tomāti, lazdu rieksti un zemesrieksti, kā arī visi kauliņaugļi, jūs varat saņemt rezultātus, kas liecina, ka esat alerģisks pret visiem alergēniem. Līdz ar to sāksiet no tiem izvairīties, lai gan patiesībā esat alerģisks tikai pret bērzu.
Molekulārie pētījumi liecina, ka nevienu no šiem produktiem nevajag izslēgt no ēdienkartes, taču no dažiem ieteicams izvairīties. Šī informācija ir svarīga ne tikai pacientam, bet arī ārstam, jo tā palīdz sagatavot precīzu imūnterapiju – vienīgo ārstēšanas veidu, kas palīdz pārveidot respiratoro alerģiju un cēloņu gaitu.

Allergomedica testa laikā tiek noteikti PATIESIE alergēni. Tāpat tiek noteikts, vai esat alerģisks pret molekulām, kuras ir savstarpēji līdzīgas, un slimības patiesais cēlonis ir jutība pret bērzu, bet varbūt alerģija ir tikai pret noteiktiem produktiem.

Mēs cenšamies panākt, lai pacients saņem tikai svarīgu aun attiecināmu informāciju par veselību un sniegtās atbildes palīdz kontrolēt slimību, taču nerada liekas bailes. Tādēļ programmas laikā mēs pārbaudām izvēlētos alergēnus, kurus alergologi un imunologi no Lietuvas atzinuši par svarīgākajiem (36 alergēni, kas ir svarīgākie un Lietuvā visbiežāk sastopamie, kā arī 2 papildu alergēni atkarībā no pacienta norādītajiem simptomiem).

Allergomedica programmas testiem nav nepieciešama īpaša sagatavošanās – vari ēst un lietot medikamentus (arī tos, kas atvieglo alerģijas simptomus) kā ierasts.

Alergologi un klīniskie imunologi iesaka veikt Allergomedica programmu pacientiem, kas nav jaunāki par 2-3 gadiem, jo jaunākiem bērniem gremošanas sistēma vēl nav pilnībā attīstījusies, lai veiktā pārbaude uzrādītu noderīgus rezultātus.

Allergomedica programmas laikās asinis tiek ņemtas tikai vienu reizi, proti, pacientam jānodod divas 5 ml tūbiņas asiņu. Asinis tiek ņemtas no vēnas.

Visaptverošā alerģijas diagnostikas programma maksā 109,00 €.

Alergēnu specifiskā imūnterapija – šī ir vienīgā ārstēšana, kas var modificēt respiratorās alerģijas kursa gaitu, kā arī cēloņus. Terapijas galvenais mērķis: samazināt personas jutību pret alergēnu/alergēniem, nomainot imūnsistēmas reakciju un nodrošinot toleranci pret alergēni/alergēniem.

Vairāku gadu gaitā veiktie klīniskie testi un pētījumi, kā arī saņemto datu metaanalīze ir pierādījusi, ka pacienti, kuri veikuši šo terapiju, var sasniegt vēlamos rezultātus: uzlabot dzīves kvalitāti, samazināt ilgtermiņa izmaksas saistībā ar mazāku nepieciešamību izmantot medikamentus, lai atvieglotu alerģijas simptomus, kā arī mainīt alerģiskās slimības gaitu.

Alergēnu specifiskā imūnterapija ne tikai samazina simptomus (terapijas laikā), bet arī ļauj panākt ilgtermiņa uzlabojumus pēc terapijas. Tā novērš alerģisku slimību pārveidošanos, piemēram, alerģiska rinīta pārveidi par bronhiālo astmu. Lai ārsts varētu sagatavot mērķētu alergēnu specifisko imūnterapiju, nepieciešams analizēt pacienta jutību pret konstatētajiem alergēniem molekulārā līmenī (Allergomedica programmas 2. un 3. solis).

1. Alerģisks rinīts ar vai bez konjunktivīta, ieskaitot citas slimības: sezonāls alerģisks rinīts/konjunktivīts; ilgstošs alerģisks rinīts/konjunktivīts; sezonāls + ilgstošs alerģisks rinīts/konjunktivīts.
2. Alerģiska astma: sezonāla alerģiskā astma; ilgstoša alerģiska astma.
3. Alerģisks rinīts + alerģiska astma.

1. Pacientam nelielā daudzumā ievada attiecīgo alergēnu.
2. Devas pakāpeniski tiek palielinātas, līdz ķermenis pierod pie alergēna un imūnsistēma sāk to ignorēt, proti, tiek ietekmēta slimības gaita.
3. Optimāls ārstēšanās periods: 3-5 gadi.
Imūnterapija atjauno imūnsistēmas līdzsvaru, samazinot imūnglobulīna E produkciju. Tā pieradina ķermeni pie alergēna. Lai ārsts varētu veikt precīzu alergēna specifisku imūnterapiju, nepieciešams pārbaudīt pacienta jutību pret atrasto alergēnu molekulārā līmenī (Allergomedica programmas 2. un 3. solis)

Allergomedica programmas ietvaros tiek noteikta I tipa alerģija (hiperjutība). Šī tipa alerģija veido 50% visu alerģiju. Šīs alerģijas laikā tiek ražoti specifiski imūnglobulīna E (IgE) antiķermenīši pret alergēnu. Šādi organisms reaģē uz alergēnu, palielinot asinīs iepriekšminēto specifisko antiķermenīšu daudzumu.

Atlikušos 50% alerģiju veido kavētās hiperjutības alerģiskās reakcijas un nealerģiski mehānismi.

Ja pēc Allergomedica programmas veikšanas netiek konstatēta I tipa alerģija, tas nozīmē, ka tev nav I tipa alerģijas pret pārbaudītajiem alergēniem. Mēs iesakām konsultēties ar ārstu alergologu-klīnisko imunologu, lai veiktu izmeklēšanu un izvērtētu stāvokli, kā arī veiktu stāvoklim atbilstošas veselības pārbaudes un ārstēšanu.

Vilius un Antanas (vārdi ir izdomāti) nolēmuši pārbaudīt alerģijas, izmantojot visaptverošo Allergomedica programmu alerģiju diagnosticēšanā. Pēc asins paraugu saņemšanas no abiem pacientiem Imunodiagnostika speciālisti veikuši rūpīgu alerģiju diagnosticēšanu.

Veicot abu pacientu rezultātu salīdzinājumu, tika noskaidrots, ka pēc 1. diagnostiskās darbības veikšanas rezultāti ir teju identiski: gan Vilius, gan Antanas ir alerģija pret bērzu, timotiņu, kaķiem, āboliem un riekstiem (Vilius ir alerģisks pret divu veidu riekstiem (lazdu riekstiem un zemesriekstiem), savukārt Antanas – tikai pret lazdu riekstiem).

Ja alerģija tiktu noteikta jau pēc šī diagnostiskās procedūras soļa, abiem pacientiem noteiktu vienu un to pašu ārstniecības kursu un preventīvās darbības. Taču, veicot 2. un 3. darbību Allergomedica diagnostiskās procedūras kursā, tika atklāts, ka Antanas izteiktā jutība pret lazdu riekstu un ābolu alergēnu sastāvdaļām ir saistīta ar jutību pret bērzu ziedputekšņiem. Tas nozīmē, ka Antanas nav alerģija pret lazdu riekstiem vai āboliem un var pieredzēt kasīšanos, kņudoņu un pampumu mutes gļotādā, ēdot šos produktus bez termiskas apstrādes (jo šīs alergēnu sastāvdaļas ir līdzīgas bērzu ziedputekšņiem, pret kuriem pacientam ir alerģija). Pēc bērzu ziedputekšņu alerģijas ārstēšanas Antanas vairs nejustu simptomus, kurus izraisa lazdu riekstu un ābolu ēšana.

Savukārt Vilius testa rezultāti norāda uz ievērojamu jutību pret lazdu riekstu sastāvdaļām, kas noved pie īpaši smagām alerģiskām reakcijām uz lazdu riekstiem. Tādēļ viņam aizliegts ēst šos riekstus un produktus, kuru sastāvā ir lazdu rieksti, jo tas var novest pie anafilaktiska šoka un nāves. Lai nepieļautu nopietnas sekas, Vilius ieteicams vienmēr līdzi nēsāt adrenalīna injekciju. Tādējādi pacientu jutības testēšana molekulārā līmenī ir nepieciešama pilnvērtīgai slimības diagnosticēšanai, kā arī slimības attīstības gaitas izvērtēšanai un precīzām rekomendācijām.

 

Piesakies uz alerģijas pārbaudēm tev saprotamā valodā.

Scroll to Top